Elementarz Finansów Osobistych to bezpłatny internetowy podręcznik zawierających podstawy i omówienie najważniejszych kwestii nauki o finansach osobistych.
Chciałbym, by każdy z Was zapoznał się z podstawami finansów osobistych. Staram się pisać w sposób ciekawy, dając wiele różnych przykładów. Rozdziały są jednak bardzo obszerne i zdaję sobie sprawę z tego, że niektórzy po prostu nie są w stanie przez nie przebrnąć. Dlatego przygotowałem kilka ułatwień:
Każdy rozdział Elementarza jest otwarty jednym zdaniem, które najlepiej opisuje treść rozdziału.
Na końcu każdego rozdziału znajdziecie streszczenie najważniejszych kwestii, a także spis najważniejszych pojęć, które trzeba rozumieć.
Z jednej strony może to pomóc osobom, dla których 8-minutowy tekst to za dużo. Ale też jest to duże ułatwienie dla osób, które chcą się uczyć finansów z mojego Elementarza. Streszczenie i lista pojęć mogą pomóc w powtórce czy kontroli wiedzy.
W skład Elementarza wchodzą następujące rozdziały:
-
Czym są finanse osobiste?
-
Planowanie finansów osobistych
-
Cele finansowe
-
Podstawy planowania
-
Model cyku życia
-
Planowanie kariery
-
Co mnie obchodzi PKB?
-
Jak sobie pomóc przy podejmowaniu decyzji?
-
Zarządzanie ryzykiem
-
Sprawozdanie finansowe
-
Osobisty bilans majątkowy
-
Cashflow Statement, czyli Rachunek Przepływów Pieniężnych
-
Wartość pieniądza w czasie
-
Jak zrobić własny plan finansowy?
-
Kim jest doradca finansowy?
-
Kto mi pomoże zrobić plan finansowy?
-
Podatki nie są takie straszne
-
Podatek dochodowy i składki na ubezpieczenia społeczne
-
Istota inwestowania
-
Zarządzanie kapitałem obcym – dźwignia finansowa czy pętla na szyi? (wkrótce)
-
Fundusz awaryjny i fundusz obrotowy – najważniejsze ubezpieczenia budujemy sami (wkrótce)
-
Planowanie emerytalne – czy muszę oszczędzać na starość?(wkrótce)
-
Mieszkalnictwo – gdzie i kiedy będę mieszkał? (wkrótce)
-
Planowanie spadkowe – ostatni etap finansów osobistych (wkrótce)
Brakuje dobrego polskiego podręcznika do finansów osobistych
Od kiedy zacząłem się interesować finansami osobistymi, brakowało mi dobrego, polskiego podręcznika. Jest kilka monografii i opracowań naukowych, odkrywają jednak na nowo naukę, która istnieje od ponad 30 lat (Bogacka-Kisiel 2012, Milic-Czerniak 2016, Bywalec 2009). Amerykańskie i angielskie podręczniki są bardzo dobre (Garman i Forgue 2017, Kapoor i in. 2015), mają jednak trzy istotne wady:
-
są w języku angielskim
-
nie są dostosowane do naszych realiów, co stanowi dosyć istotny problem w kwestiach podatkowych, prawnych i emerytalnych
-
są w amerykańskich cenach. Nowa książka kosztuje więc $260 (ok. 1100 zł), a używana $150 (ok. 630 zł).
Bogata natomiast jest tzw. literatura “poradnikowa” (Kiyosaki i Lechter 2000, Kiyosaki i Lechter 2002, Kiyosaki 2009, Schaffer 2001), jak to się nazywa w świecie akademickim. Bardzo dobrze się ją czyta, niestety nie można w pełni zaufać książkom, w których cenna wiedza miesza się z radosną twórczością rodem z fantasy.
Moim sztandarowym przykładem jest nazywanie pasywami rzeczy, które wyciągają pieniądze z naszej kieszeni (Kiyosaki i Lechter 2002, ss. 74-81). Przez “kiyosakinkowość” na studiach zaliczyłem warunek z rachunkowości finansowej, ponieważ usilnie próbowałem dom mieszkalny upchać po stronie pasywów.
Takie ciężkie definicje jak aktywa i pasywa omówione będą później (rozdział 11), ale można je naprawdę wyjaśnić w prosty sposób. Pasywa to po prostu źródło finansowania majątku (czyli informacja, skąd mieliśmy pieniądze). Można prosto i poprawnie? Można.
Innym przykładem radosnej twórczości autorów jest często cytowane, słynne badanie skuteczności planowania celów, przeprowadzone na Harvardzie w 1979 roku lub Yale w 1953 roku, według którego 3% osób, które zapisało swoje cele, osiągnęło więcej (w $$) niż pozostałe 97% badanych. Problem z tym badaniem jest taki, że go nigdy nie było.
Mamy też blogi o tematyce finansów osobistych. Bardzo je lubię, polecam, jednak nie ze wszystkim się zgadzam. Więcej: z wieloma rzeczami się nie zgadzam i uważam je za ładnie zapisane obiegowe i popularne mity, które nie mają pokrycia w nauce o finansach (ani w praktyce finansów osobistych). Przedstawiane w nich finanse czasami są jednak zbyt proste.
Tak proste, że aż niebezpieczne. Zastosowanie się do tych rad może nawet prowadzić do zwolnienia z myślenia o finansach. Jestem gorącym przeciwnikiem braku myślenia o ważnych rzeczach (takich jak zdrowie, pieniądze, szczęście).
Elementarz Finansów Osobistych
Dlatego też postanowiłem poświęcić pół roku mojego życia na napisanie Elementarza Finansów Osobistych. W ten sposób daję wam wędkę zamiast ryb i mam nadzieję, że wasze połowy będą udane 🙂
Przy tworzeniu kolejnych rozdziałów przyświecało mi przede wszystkim to, by uczynić finanse prostymi. By zachęcić was do myślenia o nich. Dzisiaj uważa się powszechnie, że to są bardzo ciężkie tematy; w rzeczywistości jednak finanse są proste. Wystarczy poukładać wiedzę w logiczny porządek i nadać jej przyjemną dla oka formę.
Przed Wami efekt mojej pracy. Starałem się dokonać kompromisu pomiędzy rzetelnym podręcznikiem akademickim, a praktycznym poradnikiem z wartką akcją. Może nie będzie wielu opowiastek (ale kilka jest), język powinien być jednak przystępny i zrozumiały dla każdego. Nie będzie też wielu przypisów, ale zapewniam Was, że gdy podanie źródła lub literatury uzupełniającej okaże się potrzebne, przypis z pewnością się pojawi.
Elementarz składa się z ponad dwudziestu rozdziałów, przeprowadzających Was od podstaw finansów osobistych (co to w ogóle jest i po co?), przez poszczególne kroki i obszary. Mam nadzieję, że dzięki lekturze, będziecie w stanie uporządkować swoje finansowe życie. Wymaga to samodyscypliny, ale sądzę wiem, że warto. Liczę, że za jakiś czas ktoś odezwie się z raportem, że przyczyniłem się do realizacji marzeń 🙂
Miłej zabawy z finansami osobistymi! 🙂
Bibliografia:
-
Bogacka-Kisiel, E., Finanse osobiste: zachowania – produkty – strategie, Warszawa 2012.
-
Bywalec, C., Ekonomika i finanse gospodarstw domowych, Warszawa 2009.
-
Garman, E. T., Forgue, R. E., Personal finance, Mason (OH) 2012.
-
Kapoor, J. R., Dlabay, L. R., Hughes, R. J., Hart, M. M., Personal finance, Nowy Jork 2015.
-
Kiyosaki, R. T., Zanim rzucisz pracę, Bydgoszcz 2009.
-
Kiyosaki, R. T., Lechter, S. L., Bogaty ojciec, biedny ojciec czyli Czego bogaci uczą swoje dzieci na temat pieniędzy i o czym nie wiedzą biedni i średnia klasa, Bydgoszcz 2000.
-
Kiyosaki, R. T., Lechter, S. L., Młody bogaty rentier: jak stać się zamożnym i na zawsze takim pozostać!, Bydgoszcz 2002.
-
Milic-Czerniak, R., Sikorski, J, Finanse osobiste: kompetencje, narzędzia, instytucje, produkty, decyzje, Warszawa 2016.
-
Schäfer, B., Droga do finansowej wolności: w siedem lat do pierwszego miliona, Wydawn. AIOP 2001.